A Tanítsunk Magyarországért Alapítványt a program alapítói hozták létre: Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke; Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora, volt felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár és Dr. György László, a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos.
A Tanítsunk Magyarországért program a Tanítsunk Magyarországért Alapítvány és a Nemzeti Tehetség Központ Nonprofit Közhasznú Kft. együttműködése keretében valósul meg. Alapítványunk elsődleges feladata a szakmai javaslattétel a lebonyolító NTK felé.
Alapítványunk tevékenységi köre a Program keretében: a képzések, mentori programok színvonalas megalkotása, mentoráltak részére ingyenes programok biztosítása, a Program népszerűsítése, kiadványok szerkesztése, a vállalati mentorláb fejlesztése, adományok gyűjtése, kutatási, mérési feladatok végzése.
Célunk, hogy 2030-ra minden ma (2018-ban) általános iskolás diák jelenjen meg a munkaerőpiacon; szerezzen szakmát, illetve tanuljon tovább, ha ezt képességei lehetővé teszik. Azért, hogy ezt a célt elérhessük, egyetemista mentorok és a programhoz csatlakozó magánszemélyek, felelős vállalkozások és szervezetek segítségét kérjük. Legyen egy közös ügyünk!
Az alapítók is tisztában voltak azzal, hogy – ahogyan a világban bárhol máshol – vannak nehezebb helyzetben lévő kistelepülések az országban, és az ott élők számára is biztosítani kell annak a lehetőségét, hogy sikerrel boldoguljanak az életben. Ehhez azonban nem segélyt vagy alapjövedelmet kell nyújtani, mert ezek konzerválnak, hanem meg kell teremteni a lehetőséget, hogy sikeresen tanuljanak tovább és helyezkedjenek el a munkaerőpiacon, mert a tanulás és a munka visznek előre.
A Tanítsunk Magyarországért programot 2018. december 5-én, az Önkéntesség Világnapján indította útjára Dr. György László, az akkori Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, Horváth Zita, az akkori Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, valamint Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának bevonásával.
A Programot országossá válásával 2022. december 1-jétől külön kormánybiztos koordinálja, az egyik alapító, Dr. György László személyében.
A Program megalkotói megvizsgálták a hazai és nemzetközi kutatásokat, és két fő megállapítást vontak le belőlük. Az egyik, hogy az ezeken a kistelepüléseken élő gyerekeknek szükségük van arra, hogy valaki megmutassa nekik azt, hogy a környezetük által körülhatárolt, jelenleg elképzelt burkon kívül is van élet és vannak lehetőségek, vagyis a képességeik alapján tanulással sokra vihetik.
Az alapítók másik megállapítása, hogy az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában működő, tehetséges fiatalok által végzett mentorálási tevékenységekre alapuló kezdeményezésekben résztvevő tanulók tanulmányi eredményei akár 15-20 százalékkal javultak, ami olyan, mintha 2-3 hónappal tovább tanulták volna az egyes tantárgyakat. A tanulmányi eredmények javulása mellett pedig csökkent az igazolatlan hiányzásaik száma is. Ezek jelentős eredmények, a Tanítsunk Magyarországért program is ezekre törekszik.
A Program célcsoportját a kistelepülésen élő 6-7-8. osztályos általános iskolás tanulók képezik. A melléjük szegődő egyetemista mentorok feladata, hogy megmutassák nekik a településen túli világ izgalmait és lehetőségeit – az állatkertet, a múzeumot, a középiskolákat, a vállalkozásokat, hogy lássák, hányféle foglalkozásból, hányféle jövőből választhatnak. Vagyis segítsék őket abban, hogy képesek legyenek kihozni magukból a maximumot – legyen az szakmaszerzés, érettségi, továbbtanulás, sport, művészetek és a végén elhelyezkedés a munkaerőpiacon.
EGYETEMEK
Az egyetemi mentorprogramban résztvevő egyetemisták a közreműködő általános iskolák egyikében meghatározott számú 6-7-8. osztályos kisdiákkal kezdik meg a közös munkát, a közös élményszerzést. Egy hallgató átlagosan 4-5 kisdiákot vesz a szárnyai alá, és segít nekik abban, hogy sikerrel fejezzék be az általános iskolát, valamint tovább folytassák tanulmányaikat a középfokú oktatásban. A programban közreműködő egyetemeken TM1, TM2 kurzus keretében a hallgatók elsajátítják a mentori tevékenységhez kapcsolódó legszükségesebb ismereteket és kompetenciákat.
VÁLLALATOK
Már számos nagy- és kisvállalatot tudhatunk partnereink között. Partner vállalataink többsége megnyitja kapuit a Program mentoráltjai előtt, és céglátogatás formájában lehetőséget biztosít a gyerekeknek, hogy megismerkedhessenek az általuk képviselt iparággal, illetve gyakorlott szakmákkal. Ezek a gyerekek életükben először találkoznak ipari gépekkel, gyártósorral vagy munkavédelmi felszereléssel.
Egyes partnereink egyéb módokon is támogatják a Programot, pl. játszóteret adományoznak, tábort szerveznek, használt laptopot adományoznak, vagy képzési programot nyújtanak a mentoraink részére. Ön miben látja, mivel érhetjük el a legnagyobb szemléletbeli változást ezen gyermekek körében?
Várjuk azon felelős vállalkozások, magánszemélyek és szervezetek felajánlásait, akik mellénk állva szívesen támogatnák a Tanítsunk Magyarországért Program céljait! A vállalatok CSR tevékenysége számára számos partneri együttműködési lehetőséget kínálunk.
Keressen minket bizalommal a kapcsolat@tanitsunk-magyarorszagert.hu e-mail címen, vagy érdeklődjön a +36 20 533 3336-os telefonszámon!