2024. május 09.
A táborról Dr György László, a program kormánybiztosa így nyilatkozott:
Amikor beléptem a terembe, egyből lehetett érezni, hogy a salgótarjáni 5-6-7.-esek nagyon jól érzik magukat Székesfehérváron. Az Alba Innovárban éppen kulcstartót terveztek számítógépen, amit a 3D nyomtató 22 perc alatt kinyomtatott nekik. Illetve nem is nekik, hanem a szüleiknek, mert a kulcstartók rendre "Apa", "Anya", "Anyu, Apu Love You" felirattal készültek. Milyen nagy lesz az öröm odahaza!
A Tanítsunk Magyarországért Program első „ottalvós" pályaorientációs programjára került sor Szabadbattyánban és környékén szerda és szombat között.
A gyerekek egyetemista mentoraik és általános iskolai tanáraik kíséretében jártak több cégnél, az aggregátorokat gyártó LogSolnál, a precíziós alkatrészek tervezésével és gyártásával foglalkozó Fiers Mechanikánál és a célgépeket tervező és gyártó Vesz-Mont 2000-nél.
Tanultak gravírozni, robotot programozni, 3D-ben nyomtatni, festeni, marni és a fiúk még grilleztek is a lányoknak. És persze állatkertben is voltak.
Kovács Krisztina, Varga Zsolt! Hálásan köszönjük az időtöket és mindazt az erőforrást, amit az elmúlt négy napba fektetettek - nem csak az elmúlt négy napban.
Fiers András, Zentai Tibor! Hálásan köszönjük, hogy megnyitottátok a cégetek kapuit és megajándékoztátok a gyerekeket!
Lehetetlen felsorolni, ki mindenkinek vagyok még hálás a szervezésért és a munkájáért, de mindenki, akivel beszéltem elmondta, hogy számukra volt nagy élmény látni a csillogó, érdeklődő tekinteteket és ők hálásak, hogy részt vehettek a programban.
Brit kutatók kimutatták, hogy a negatív hír ötször olyan gyorsan terjed, mint a pozitív. De érdemes tudni róla, hogy tégláról téglára építjük az országot. Nem is nagyon beszélünk róla, mert természetes. Ma már közel 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ egyetemista mentor mentorál több mint 4️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ olyan általános iskolást, akik a munka és a továbbtanulási lehetőségektől távol élnek. Hétről hétre mutatják meg nekik a településükön túli világ izgalmait, a középiskolákat, a munkahelyeket és a kikapcsolódási lehetőségeket, hogy legyenek élmények, amelyekhez visszanyúlhatnak, amikor a nehézségek megpróbálják letéríteni őket az útjukról.
Merthogy kiderült, ezek a gyerekek ugyanolyan tehetségesek, mint a Fehérvár környékiek, úgy vág az eszük és úgy válaszolnak a kérdésekre, mint a fehérváriak, ugyanúgy nevetnek fel, amikor elindul a robot a programozásuknak köszönhetően, mint a móriak és ugyanúgy várják, hogy elkészüljön a szüleiknek az általuk tervezett kulcstartó, mint a szabadbattyániak.
Mégis nagyobb arányban morzsolódnak le középfokon, mint nagyvárosi társaik, mert nincs előttük járt út, nincs előttük minta és nincsenek mögöttük olyan élmények, amelyek az új közösségbe történő beilleszkedést megkönnyítenék. Ezért segítünk nekik és azt látjuk, együtt sikerül!
Ez még csak a kezdet, jövő évtől már szeretnénk, ha minden, a programban részt vevő gyermek részesülhetne az "ottalvós" pályaorientációs táborok élményében.
Forrás: Dr. György Lászó facebook oldala